Festivalul Național „Datini și obiceiuri din străbuni lăsate” : vineri, 8 decembrie 2023, ora 10, Sala Radio, Cluj-Napoca, str. Donath nr. 160.

December 8, 2023
327 Views

Festivalul este organizat de LICEUL TEORETIC „EUGEN PORA” din Cluj-Napoca in colaborare cu Inspectoratul Scolar Judetean Cluj, Radio Romania Cluj, Asociatia Artistilor Plastici din Judetul Cluj si Casa Colectiilor Turda

Participanti :

Casa de cultură „Ion Sângerean” – Ansamblul de tradiții Ocna Mureș (AB)
Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați (GL)
Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr” Cluj-Npoca (CJ)
Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna (AB)
Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș (MM)
Liceul Tehnologic Feldru (BN)
Liceul Tehnologic Telciu (BN)
Liceul Teoretic „Dumitru Tăuțan” Florești (CJ)
Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca (CJ)
Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca (CJ)
Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca (CJ)
Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” Cluj-Napoca (CJ)
Liceul Teoretic „Radu Petrescu” Prundu Bârgăului (BN)
Liceul Teoretic „Solomon Haliță” Sângeorz-Băi (BN)
Școala Gimanzială „Aurel Rău” Josenii Bârgăului (BN)
Școala Gimanzială Spermezeu (BN)
Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” Satu Mare (SM)
Școala Gimnazială „Gheorghe Șincai” Florești (CJ)
Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Cluj-Napoca (CJ)
Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” Panticeu, (CJ)
Școala Gimnazială „Octavian Goga” Cluj-Napoca (CJ)
Școala Gimnazială Așchileu Mare (CJ)
Școala Gimnazială Câmpeni (AB)
Școala Gimnazială Desești – Anasamblul „Coconii Deseștiului” (MM)
Școala Gimnazială Dumbrăvița (TM)
Școala Gimnazială Hășdate – Finișel (CJ)
Școala Gimnazială Negreni (CJ)
Școala Gimnazială Nr. 4 Borșa (MM)
Școala Gimnazială Vadu Moților (AB)

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca
Tradiție populară: „Nașterea Domnului Iisus Hristos”, clasa pregătitoare 10:00 – 10:15
Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca
Colinde, clasa a II-a 10:15 – 10:30 Școala Gimnazială Spermezeu
Colinde, clasele Pregătitoare – a IV-a 10:30 – 10:45 Școala Gimnazială „Gheorghe Șincai” Florești
Colinde, clasele a V-a – a VI-a 10:45 – 11:00
Liceul Teoretic „Dumitru Tăuțan” Florești
Colinde, clasele a V-a și a VIII-a 11:00 – 11:15
Școala Gimnazială Hășdate – Finișel
Colinde, clasele Pregătitoare – a VIII-a 11:15 – 11:30 Liceul Teoretic „Solomon Haliță” Sângeorz-Băi
Colinde, clasele a IX-a – a XII-a 11:30 – 11:45
Liceul Tehnologic Telciu
Colinde, clasele a V-a – a VIII-a 11:45 – 12:00 Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” Panticeu
Colinde, clasele a VI-a – a VIII-a 12:00 – 12:15
Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca
Tradiție populară: „Craii”, clasele a XI-a 12:15 – 12:30 Liceul Teoretic „Radu Petrescu” Prundu Bârgăului
Colinde, clasele a IX-a – a XII-a 12:30 – 12:45 Școala Gimnazială „Aurel Rău” Josenii Bârgăului
Colinde, clasele a VII-a – a VIII-a 12:45 – 13:00
Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” Satu Mare
Colinde, clasa a V-a 13:00 – 13:15
Liceul Tehnologic Feldru
Colinde, clasa a VIII-a 13:15 – 13:30 Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca
Colinde, clasa a VII-a 13:30 – 13:45
Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
Colinde, clasa a VI-a 13:45 – 14:00
Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna
Colinde, clasele a IX-a – a XII-a 14:00 – 14:15
Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr” Cluj-Napoca
Colinde, clasele a X-a – a XII-a 14:15 – 14:30
Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca
Colinde, clasele a V-a – a XII-a 14:30 – 14:45 Școala Gimnazială Desești – „Coconii Deseștiului”
Tradiție populară: „Noaptea de Bobotează”,
clasele a III-a – a VIII-a 14:45 – 15:00
Școala Gimnazială „Octavian Goga” Cluj- Napoca
Colinde, clasele a V-a – a VIII-a 15:00 – 15:15
Școala Gimnazială Negreni
Tradiție populară: „Obiceiul feciorilor în seara de Crăciun, în satul Negreni”, clasele a V-a – a VIII-a 15:15 – 15:30
Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș
Colinde, clasa Pregătitoare 15:30 – 15:45
Școala Gimnazială Câmpeni
Colinde, clasa a III-a 15:45 – 16:00
Școala Gimnazială Dumbrăvița
Colinde, clasa a II-a 16:00 – 16:15 Colinde clasa a III-a 16:15 – 16:30 Tradiție populară, clasa a II-a 16:30 – 16:45
Școala Gimnazială Vadu Moților
Colinde, clasele a II-a și a IV-a 16:45 – 17:00
Casa de cultură „Ion Sângerean” Ocna Mureș
Colinde, clasele I – a IV-a 17:00 – 17:15
Școala Gimnazială Nr. 4 Borșa
Colinde, clasele a V-a – a VIII-a 17:15 – 17:30
Școala Gimnazială Așchileu Mare
Tradiție populară, clasa a V-a 17:30 – 17:45 Tradiție populară, clasa a VI-a 17:45 – 18:00
Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” Cluj-Napoca
Tradiție populară, clasa a VI-a 18:00 – 18:15
Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați
Colinde, clasele a IX-a – a XII-a 18:15 – 18:30 Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Cluj-Napoca
Colinde, clasa a IV-a 18:30 – 18:45

SPONSORI :

SC MARSTAN SRL CLUJ-NAPOCA

PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ „ADORMIREA MAICII DOMNULUI” CLUJ-NAPOCA

PREOT PAROH DR. DAN HOGNOGI

DEKAWE BUSSINESS SRL

LAURA PETRONELA BALDI

AGRONOVA IMPEX SRL KORPONAI ANDREA

DORINA POP

Leave A Comment