„La 40 de zile după Paște, credincioșii ortodocși prăznuiesc Înălțarea Domnului, unul dintre cele mai importante momente din calendarul creștin. Data amintește de clipa în care Iisus Hristos S-a ridicat la cer înaintea apostolilor, la finalul perioadei petrecute pe pământ după Înviere. Pentru creștini, semnificația acestui praznic este legată de triumful asupra morții, de nădejdea mântuirii și de promisiunea vieții veșnice















