Stagiunea 2024/2025 se închide vineri, 27 iunie 2025, începând cu ora 19.00, la Colegiul Academic, cu un concert excepțional în care Orchestra Filarmonicii clujene, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului Județean Cluj, se va afla pe scena sălii Auditorium Maximum alături de celebra pianistă Elisabeth Leonskaja sub bagheta Maestrului Cristian Mandeal.
Publicul va audia Concertul pentru pian nr. 24, în do minor, KV 491, compus de Wolfgang Amadeus Mozart și Simfonia nr. 3 în Mi bemol major, op. 55, Eroica, de Ludwig van Beethoven.
Biletele online la concert se pot achiziționa de pe site-urile entertix.ro și myticket.ro. Biletele se pot cumpăra și de la Agenția de Bilete a Filarmonicii (Piața Lucian Blaga nr. 1-3, tel. 0756048318) sau cu o oră înainte de începerea concertului, direct de la locul acestuia, în limita locurilor disponibile.
“Ultima și cea mai importantă dintre operele compozitorului francez Georges Bizet (1838-1875), Carmen s-a bucurat de o recunoaștere crescândă, în ciuda ostilității și criticii dure cu care a