Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță o răcire a vremii în toate regiunile țării și ploi frecvente în următoarele două săptămâni.
Potrivit prognozei actualizate de ANM pentru perioada 5–18 mai, temperaturile vor scădea semnificativ în prima parte a intervalului, urmând ca în a doua săptămână să se încălzească treptat. Ploile vor fi prezente aproape în fiecare zi, mai ales în prima săptămână.
……
Transilvania
Temperaturile vor scădea de la o medie a maximelor de 24 de grade la 14-16 grade până pe 11 mai, iar minimele vor ajunge la 3-5 grade. În a doua săptămână, se va încălzi treptat, ajungând la maxime de 19-21 de grade și minime de 7-9 grade. Ploile vor fi aproape zilnice, mai accentuate în primele patru zile.
……
Zona montană
La munte se anunță o răcire puternică, cu maxime de 3-5 grade și minime între -3 și -1 grad până la începutul celei de-a doua săptămâni. Ulterior, se va încălzi până la maxime de 10-11 grade și minime de 3-5 grade. Vor fi averse în fiecare zi, mai intense până pe 9 mai.