Analiză. Ce arată topul celor mai vândute cărți despre români

January 18, 2026
82 Views

Cărțile clasice sau dedicate sănătății. Acestea au dominat topul celor mai vândute titluri în 2025, arată datele librăriei online Libris. ,,Micul Prinț” este pe primul loc, urmat de ,,Nopți Albe”, de Dostoievski. În top, pe locul 10, este și ,,Ferma animalelor”, de George Orwell. Cele mai multe tiluri sunt însă de non-ficțiune. Am analizat vânzările cu creatoarea unui grup online dedicat cititorilor și cu un redactor de carte.

Cum arată topul vânzărilor
1. Micul Prinț – Antoine de Saint-Exupery (ficțiune)

2. Nopți albe – Feodor Dostoievski (ficțiune

3. Marele dicționar al bolilor și afecțiunilor – Jacques Martel (non-ficțiune)

4. Omul în căutarea sensului vieții – Viktor E. Frankl (non-ficțiune)

5. Puterea extraordinară a subconștientului tău – Joseph Murphy (non-ficțiune)

6. Secretul Secretelor – Dan Brown (ficțiune)

7. Creierul și misterele sufletului – Acad. Prof. Dr. Leon Dănăilă (non-ficțiune)

8. Plante tămăduitoare – Nicolae Onu, Mihaela Onu (non-ficțiune)

9. Revoluția glucozei. Echilibrarea glicemiei poate să-ți schimbe viața – Jessie Inchauspe (non-ficțiune)

10. Ferma animalelor – George Orwell (ficțiune)

Cu cât mai promovate, cu atât mai cumpărate
Potrivit reprezentanților librăriei online, prezența lui Dostoievski în top se datoarează, suprinzător poate, și platformei Tik Tok, unde comunitatea de cititiori (BookTok) a recomandat titlul de-a lungul anului.

,,BookTok nu produce rotații rapide de titluri, ci consolidează un nucleu relativ stabil de aproximativ 15–20 de volume care rămân relevante pe termen lung. Alegerea este ghidată preponderent de impactul emoțional al lecturii, mai degrabă decât de analiză critică sau notorietate literară, ceea ce explică revenirea autorilor clasici în topuri printr-o lectură contemporană, aliniată preocupărilor actuale ale publicului tânăr”, spune Loredana Tudor, marketing manager.

,,Topul de față îmi lasă impresia că o mare parte din cititori merg la sigur. Titlurile și autorii prezenți în zona de ficțiune sunt consacrați și arhirecomandați an de an. Referitor la numărul mare de titluri de non-ficțiune, în ultima perioadă tendința către un stil de viață cât mai sănătos este ridicată, zona de online influențează mult acest aspect și chiar dacă nu mă surprinde că s-a ales și calea aceasta de informare (lectura), mă bucură”, spune Lavinia Chirănescu, fondatoarea grupului de Facebook ,,Citesc, deci exist”, care a strâns laolaltă peste 49.000 de iubitori de lectură.

Pe Lavinia o bucură prezența cărților clasice în top și spune despre ,,Micul Prinț” și ,,Nopți albe” că ,,sunt cărți care ajung și rămân în suflet”.

L-am întrebat cum vede topul și pe Liviu Szoke, redactor, traducător și blogger:

,,Eu cred că ne arată același adevăr de mulți ani încoace: se citește în continuare, dar o pondere uriașă în numărul de cărți cumpărate și citite o reprezintă cărțile pentru copii (vezi „Micul prinț” pe primul loc), clasicii care se studiază în continuare la școală și figurează în programă (cel puțin la facultate, din ce știu eu), non-ficțiunea care ne „transformă” pe toți în experți în privința bolilor și-a autovindecării (…), thrillerele ușurele (vezi Dan Brown) și, timid, o carte care redevine de actualitate, din păcate, legat de distopia în care pare din ce mai mult că trăim (vezi „Ferma animalelor”)”.

Cei mai vânduți autori
1. F. M. Dostoievski

2. Freida McFadden

3. Antoine de Saint-Exupéry

4. Ioana Parvulescu

5. Liane Schneider

6. Geronimo Stilton

7. Roald Dahl

8. Jacques Martel

9. Eric-Emmanuel Schmitt

10. Dav Pilkey

……

Leave A Comment