
Meteorologii prognozează temperaturi peste cele normale până la jumătatea lunii august, în special în regiunile sudice.
Săptămâna 17.07.2023 – 24.07.2023
– Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României, dar cu o abatere termică pozitivă mai accentuată în regiunile sudice.
– Regimul pluviometric va fi local excedentar în regiunile nordice, nord-estice ÅŸi centrale, dar ÅŸi deficitar în cele sud-vestice, iar în rest va fi în general apropiat de cel normal pentru acest interval.
Săptămâna 24.07.2023 – 31.07.2023
– Temperaturile medii se vor situa în general în jurul celor specifice pentru această perioadă în toate regiunile, posibil uÅŸor mai ridicate în cele sudice.
– Cantităţile de precipitaÅ£ii vor fi deficitare în regiunile vestice, sudvestice ÅŸi local în cele centrale ÅŸi la munte, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru acest interval.
Săptămâna 31.07.2023 – 07.08.2023
– Temperatura medie a aerului va avea valori uÅŸor mai ridicate decât cele specifice pentru această perioadă în regiunile sudice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale.
– Regimul pluviometric va fi local excedentar în regiunile nordice, centrale ÅŸi la munte, iar în rest va fi în general apropiat de cel normal pentru acest interval.
Săptămâna 07.08.2023 – 14.08.2023
– Mediile valorilor termice se vor situa uÅŸor peste cele specifice pentru această săptămână în regiunile sudice, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale.













