România la JO de iarnă de la Beijing: Locul 9, cea mai bună clasare / Rezultatele complete ale sportivilor români

February 21, 2022
251 Views

Delegaţia României a avut 22 de sportivi la Jocurile Olimpice de la Beijing, iar cel mai bun rezultat a fost locul 9 ocupat în proba de sanie – ştafetă echipe, cu Raluca Nicoleta Strămăturatu, Valentin Creţu, Vasile Marian Gîtlan şi Darius Lucian Şerban.

Duminică, 20 februarie
Bob – 4 persoane masculin – Mihai Tentea, Ciprian Daroczi, Raul Dobre, Cristian Radu – Locul 13 – cu timpul total 3:57.65 la finalul celor 4 manşe.

Sâmbătă, 19 februarie
Bob – două persoane feminin – Andreea Grecu, Katharina Wick – Locul 18 – cu timpul total 4:08.98, la finalul celor 4 manşe

Joi, 17 februarie
Patinaj viteză – 1000 m feminin – Mihaela Hogaş – Locul 29 – cu timpul 1:19.33

Miercuri, 16 februarie
Schi fond – sprint clasic echipe – Paul Constantin Pepene/Raul Mihai Popa – Locul 18 Schi alpin – slalom masculin – Alexandru Ştefan Ştefănescu – Locul 32 – cu timpul total 2:33.21 (în manşa 1 – 1:14.20, loc 38; în manşa 2 – 1:19.01, loc 33

Marţi, 15 februarie
Bob – bob doua persoane masculin – Nicolae Ciprian Daroczi , Mihai Cristian Tentea – Locul 16 – cu timpul total 4:00.76

Luni, 14 februarie
Bob – monobob feminin Andreea Grecu – Locul 12 – la final cu timpul total 4:23.99 (în manşa 3 – 1:06.46, în manşa 4 – 1:06.26)

Duminică, 13 februarie
Patinaj viteza – 500 m feminin – Mihaela Hogaş – Locul 29 – cu timpul 39.45 Schi alpin – slalom urias masculin – Alexandru Ştefan Ştefănescu – Locul 38 – cu timpul total 2:33.21 (in mansa 1, cu 1:14.20 – loc 38, în manşa 2, cu 1:19.01 – loc 33)

Sâmbătă, 12 februarie
Schi sărituri – trambulina mare masculin – Daniel Andrei Cacina – Locul 46 – cu 119.0 m Biatlon – 10 km sprint masculin – George Marian Colţea – Locul 89 – cu timpul 27:54.7 şi 2 ratări în poligon

Vineri, 11 februarie
Schi sărituri – trambulina mare masculin – Andrei Feldorean – Locul 52 – cu 104.5 m – nu s-a calificat în finală Biatlon – 7,5 km sprint feminin – Natalia Uşkina – Locul 71 – cu timpul 24:14.3 şi 2 ratări în poligon Schi fond – 15 km masculin – Paul Constantin Pepene – Locul 30; Raul Mihai Popa – Locul 64

Joi, 10 februarie
Sanie – ştafetă echipe – Valentin Creţu, Vasile Marian Gîtlan , Darius Lucian Şerban , Raluca Nicoleta Strămăturaru – Locul 9 – cu timpul 3:07.692 Schi fond – 10 km clasic feminin – Timea Sara Lorincz – Locul 86

Miercuri, 9 februarie
Sanie – dublu masculin – Vasile Marian Gîtlan , Darius Lucian Şerban – Locul 14 – cu timpul total 1:59.937 (în manşa 1 – 59,694, în manşa 2 – 1:00.243) Schi alpin – slalom feminin – Maria Ioana Constantin – A ratat o poartă în manşa 1 şi a fost descalificată

Marţi, 8 februarie
Sanie – simplu feminin – Raluca Nicoleta Strămăturaru – În manşa 3, s-a răsturnat în virajul 13 şi nu a trecut regulamentar linia de sosire Schi fond – sprint liber feminin – Timea Sara Lorincz – Locul 78 Schi fond – sprint liber masculin – Raul Mihai Popa – Locul 47 Biatlon – 20 km individual masculin – George Marian Colţea – Locul 89 – cu timpul 1:01:55.5 şi 8 ratări în poligon

Luni, 7 februarie
Biatlon – 15 km feminin – Natalia Uşkina – Locul 54 – cu timpul 51:04.1 şi două ratări în poligon Schi alpin – slalom uriaş feminin – Maria Ioana Constantin – Locul 45 – cu timpul total, după două manşe 2:18.50 – în manşa 1, 1:08.25, locul 50, în manşa 2, 1:10.25, locul 45

Duminică, 6 februarie
Sanie – simplu masculin – Valentin Creţu – Locul 29 după 4 manşe Schi sărituri – trambulina normală masculin – Daniel Andrei Cacina – Locul 48 – cu 89,5 m; Andrei Feldorean – Locul 50 – cu 82 m Schi fond – 15+15 km skiatlon masculin – Paul Constantin Pepene – Locul 28

Sâmbătă, 5 februarie
Schi sărituri – trambulina normală feminin – Daniela Vasilica Haralambie – Locul 25 – după ce în prima manşă, a zburat 88,5 m şi a acumulat 83 puncte, ocupând poziţia 19, iar în manşa finală săritura sa a măsurat 79,5 m şi a acumulat 73,2 puncte – total 156, 2 puncte.

Leave A Comment

%d bloggers like this: