Judo : Romanul Asley Gonzales, medaliat cu aur la Openul European de la Roma

March 13, 2023
100 Views

Sportivul român de origine cubaneză Asley Gonzalez a cucerit medalia de aur în limitele cat. 100 kg, duminică, la Openul European de judo de la Roma.

Fostul campion mondial a dispus în optimi de azerul Adil Karimli, în sferturi l-a învins pe italianul Enrico Bergamelli, în semifinale a câştigat în faţa germanului Falk Petersilka, iar în finală s-a impus în faţa britanicului Harry Lovell-Hewitt.
Tot la cat. 100 kg, Eduard Şerban a fost învins în primul tur de italianul Daniele Accogli.

La +100 kg, Mircea Croitoru l-a întrecut în optimi pe portughezul Vasco Rompao, însă a pierdut sfertul de finală cu spaniolul Irinel Vasile Chelaru Grigoraş.

Cu o medalie de aur, România s-a clasat pe locul 10 în ierarhia pe naţiuni la Roma. Primul loc a fost ocupat de Franţa, cu 3 medalii de aur, 3 de argint şi 5 de bronz, urmată de Germania, 2-3-1, şi China, 2-1-2, etc.

La competiţie au participat 381 de judoka din 34 de ţări, cinci din România, 220 la masculin şi 161 la feminin.