Performanţă excepţională pentru David Popovici: Campion mondial la 200 metri liber. Este primul român care obţine acest titlu

June 20, 2022
166 Views

Înotătorul David Popovici a ocupat locul 1 la Campionatele Mondiale de Nataţie de la Budapesta, cu record mondial de juniori. Este primul sportiv din România care obţine acest titlu în competiţia masculină.

Este prima medalie majoră la un campionat de seniori pentru David Popovici, care a câştigat cursa cu timpul 1:43.21, fiind urmat de sud-coreeanul Sunwoo Hwang şi britanicul Tom Dean, marele favorit al cursei.

Cursa de luni a însemnat şi un nou record mondial pentru juniori, după ce îl stabilise pe precedentul în semifinale.

David Popovici este primul înotător din România care reuşeste această performanţă la masculin. David a înotat magistral cursa de 200 m, a fost al doilea două lungimi de bazin, dar finalul a fost unul spectaculos, comentează news.ro.