Horia Nasra – Guvernul României trebuie să susţină financiar introducerea METROULUI în Cluj!

Introducerea METROULUI în Cluj este un proiect important pentru zona metropolitană Cluj, o investiţie necesară având în vederea creşterea populaţiei şi implicit a traficului în ultimii ani. Este un proiect ambiţios, pe măsura dezvoltării comunităţii noastre, un proiect vizionar despre cum trebuie să arată Clujul în următorii 50 de ani.

Într-o primă etapă comunitatea noastră a susţinut integral costurile studiului de prefezabilitate, un pas important pentru acest proiect generos.

În a doua etapă, pentru început, dacă vorbim despre studiul de fezabilitate, implicarea Guvernului României este imperios necesară. În localităţi similare Clujului, unele mai mici, în Brescia, Bilbao, Lille sau Rennes, guvernele Italiei, Franţei şi Spaniei au susţinut financiar construcţia reţelelor de metrou.

Solicit Guvernului să-şi asume acest proiect şi etapizat, anual, să cuprindă proiectul METROU CLUJ în proiecţia bugetară” a declarat deputatul Horia Nasra.

Leave A Comment

%d bloggers like this: