Festivalul Internaţional „Toamna Muzicală Clujeană”, editia a 53-a,11-25 octombrie 2019

October 6, 2019
271 Views

La Cluj, toamna vine pe cele mai colorate acorduri de muzică. Filarmonica de Stat „Transilvania” vă invită, între 11 şi 25 octombrie, la Festivalul Internaţional „Toamna Muzicală Clujeană”, cel mai important eveniment de acest gen din regiune și cel mai vechi festival de muzică clasică din România. Programul acestei ediții este o sărbătoare a diversității și a culorii, care stă sub sloganul „Muzica reunește”.
Ediţia de anul acesta, cea de-a 53-a, va avea loc în perioada 11-25 octombrie. Timp de două săptămâni, artişti de renume naţional şi internaţional vă vor purta de la muzică arhaică româneacă la ritmuri macedonene, de la eleganța muzicii de cameră la prestigiul serii de baroc, de la nocturne la cântece de leagăn, de la pasiunea Boléro-ului lui Ravel la somptuozitata Damnațiunii lui Faust. Programul acestei ediții este o sărbătoare a diversității și a culorii, care stă sub sloganul „Muzica reunește”.
Ediție sprijinită de Weberbau, Consiliul Judeţean Cluj, Primăria şi Consiliul Local Cluj-Napoca, Electrica, Lidl, Iulius Mall.

PROGRAMUL COMPLET AL FESTIVALULUI:

I. Vineri, 11 octombrie 2019, ora 19
Colegiul Academic
Concertul de deschidere
Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Tung-Chieh Chuang dirijor
Yu-Hui Chuang corn
Programul concertului:
Wolfgang Amadeus Mozart
Concertul nr. 3 pentru corn, în Mi bemol major, KV 447
Gustav Mahler
Simfonia a VII-a în mi minor

II. Sâmbătă, 12 octombrie, ora 19
Biserica Piaristă
Baroc pur şi simplu
Simone Vallerotonda theorba, chitară barocă
Ciprian Câmpean violoncel
Zsolt Török violoncel
István Csata viola da gamba, violone
Erich Türk clavecin, orgă
Invitaţi:
Răsvan Dumitru vioară
Dávid Csibi vioară
Erzsébet Király viola
Programul concertului:
Antonio Vivaldi
Concertul pentru violoncel, în re minor, RV 407
Francesco Corbetta
Folias din Varii capricii per la ghittara spagnuola
Marin Marais
Sonnerie de Sainte-Geneviève du Mont de Paris
Arcangelo Corelli
Sonata pentru vioară, în re minor, op. 5 nr. 12, La Folia
Johann Sebastian Bach
Preludiu din Sonata pentru violoncel nr. 2, în re minor, BWV 1008
Toccata şi Fuga în re minor, BWV 565
Antonio Vivaldi
Concertul pentru două violoncele, în sol minor, RV 531

III. Duminică, 13 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
Recital cameral
Cvartetul Arcadia
Ana Török vioara I
Răsvan Dumitru vioara a II-a
Traian Boală violă
Zsolt Török violoncel
Invitaţi:
Erzsébet Király violă
Ştefan Cazacu violoncel
Programul concertului:
Johannes Brahms
Sextetul de coarde nr. 1 în Si bemol major, op. 18
Arnold Schönberg
Noapte transfigurată, op. 4

IV. Marţi, 15 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
Recital cameral
Cvartetul Transilvan
Gabriel Croitoru vioara I
Nicuşor Silaghi vioara a II-a
Marius Suărăşan violă
Vasile Jucan violoncel
Programul recitalului:
Hans-Peter Türk
Meditationen über KV 499
Ludwig van Beethoven
Cvartetul de coarde nr. 4 în do minor, op. 18, nr. 4
Dmitri Şostakovici
Cvartetul de coarde nr. 8 în do minor, op. 110
V. Miercuri, 16 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
O gură de Rai
Programul concertului:
Corul Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Cornel Groza dirijor
Ionuţ Caras, Matei Rotaru actori
În program lucrări bazate pe ritualuri, mituri şi balade româneşti din creaţia compozitorilor Sigismund Toduţă, Constantin Arvinte, Dan Voiculescu, Tudor Jarda, Liviu Borlan, Vasile Herman, Alexandru Murariu, Liviu Glodeanu, Paul Constantinescu

VI. Vineri, 18 octombrie 2019, ora 19
Colegiul Academic
Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Bruno Mantovani dirijor
Varduhi Yeritsyan pian
Programul concertului:
Maurice Ravel
Ma mère l’Oye
Camille Saint-Saëns
Concertul nr. 2 pentru pian, în sol minor, op. 22
Claude Debussy
Marea: trei schiţe simfonice
Maurice Ravel
Boléro

VII. Sâmbătă, 19 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
Recital cameral
Cvintetul de suflători Duende
Raluca Adina Ilovan flaut
Adrian Cioban oboi
Aurelian Băcan clarinet
Rareş Sângeorzan fagot
Cristian Borcan corn
Invitată:
Mira Gavriş pian
Programul recitalului:
Jacques Ibert
Trois pièces brèves pour quintette à vent
Aurelian Băcan
Autoportret pentru cvintet de suflători
György Ligeti
6 bagatelles pentru cvintet de suflători
Jean Françaix
L’heure du berger pentru flaut, oboi, clarinet, fagot, corn şi pian
Francis Poulenc
Sextet pentru cvintet de suflători şi pian

VIII. Duminică, 20 octombrie 2019, ora 19
Muzeul de Artă, Sala Tonitza
Recital cameral
Traversée du Fantasme
Matei Ioachimescu flaut
Mara Dobresco pian
În program lucrări de Felix Mendelssohn, Antonín Dvořák, Béla Bartók, Alexandru Murariu, Jean Philippe Rameau, Francis Poulenc, Claude Debussy, Sabina Ulubeanu, Jacob Gade, Jean Sibelius, Frank Martin

IX. Marţi, 22 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
Stelele-n cer
Rodica Vică soprană
Barbara Leister-Ebner ţiteră
În program cântece de leagăn din creaţia compozitorilor Nicolae Bretan, Paul Constantinescu, Federico Garcia Lorca, Wolfgang Amadeus Mozart, Johannes Brahms, Robert Schumann, Franz Schubert, Manuel de Falla, Charles Ives, Francesco Paolo Tosti, Lorenzo Palomo

X. Miercuri, 23 octombrie 2019, ora 19
Colegiul Academic
Makedonissimo
Simon Trpčeski pian
Hidan Mamudov clarinet, saxofon, caval
Aleksandar Krapovski vioară
Alexander Somov violoncel
Sorin Orcinschi contrabas
Vlatko Nushev percuţie
Transcripţii de muzică tradiţională macedoneană de Pande Shahov în colaborare cu Simon Trpčeski

XI. Joi, 24 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
Recital cameral
Transylvanian Piano Trio
Vlad Răceu vioară
Octavian Lup violoncel
Aurelia Vişovan pian
Programul recitalului:
Dinu Lipatti
Fantezie pentru pian, vioară și violoncel, op. 1
Edvard Grieg
Andante con moto pentru trio cu pian, EG 116
Serghei Rahmaninov
Trio elegiac nr. 2 în re minor, op. 9

XII. Vineri, 25 octombrie 2019, ora 19
Colegiul Academic
Concertul de închidere
Corul şi Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Corul Junior VIP al Colegiului de Muzică „Sigismund Toduţă”
Sascha Goetzel dirijor
Heike Wessels Marguerite
Piotr Buszewski Faust
Jan Żądło Méphistophélès
Sándor Köpeczi Brander
Cornel Groza dirijorul corului
Anca Mona-Mariaş dirijorul corului de copii
Hector Berlioz
Damnaţiunea lui Faust (Legendă dramatică), op. 24
Spectacol cu supratitrare în limba română

Leave A Comment

%d bloggers like this: