Liderii celor 27 de state membre ale UE au aprobat acordul cu Marea Britanie privind Brexit-ul

November 26, 2018
408 Views

Liderii celor 27 de state membre ale Uniunii Europene au aprobat duminică acordul privind ieşirea Marii Britanii din blocul comunitar, precum şi declaraţia care schiţează relaţia post-Brexit cu Londra, relatează agenţiile internaţionale de presă.
Marea Britanie devine astfel prima ţară care părăseşte UE.
“Consiliul European aprobă acordul de retragere a Regatului Unit al Marii Britanii ÅŸi Irlandei de Nord din Uniunea Europeană ÅŸi din Comunitatea Europeană a Energiei Atomice”, au scris liderii celor 27 de state membre în concluziile summitului extraordinar de la Bruxelles.
Acordul de retragere, care are 585 de pagini, detaliază condiţiile juridice ale ieşirii Marii Britanii din UE la 29 martie 2019.
Liderii din UE s-au exprimat de asemenea în favoarea “unei relaÅ£ii cât mai strânse posibil” cu Londra după Brexit.
Această relaÅ£ie a făcut obiectul unei “declaraÅ£ii politice” separate de acordul de divorÅ£, care subliniază obiectivele comune ale Londrei ÅŸi Bruxellesului pentru viitoarea lor relaÅ£ie ÅŸi care a fost de asemenea aprobat de Consiliul European.
Liderii celor 27 de state membre mulÅ£umesc negociatorului-ÅŸef al UE, Michel Barnier, “pentru eforturile sale neobosite” ÅŸi pentru “contribuÅ£ia sa în menÅ£inerea unităţii printre cele 27 de state membre de-a lungul negocierilor cu Londra”.
ÃŽn procesul-verbal al summitului se reafirmă că un acord privind pescuitul este “o prioritate” ÅŸi că acesta ar trebui negociat cu Marea Britanie “înainte de încheierea perioadei de tranziÅ£ie” la sfârÅŸitul lunii decembrie 2020.
În anexe, printre care se numără şi o scrisoare a reprezentantului britanic la Consiliul European, precum şi o scrisoare a preşedintelui Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, şi a preşedintelui Consiliului European, Donald Tusk, către premierul spaniol Pedro Sanchez, sunt date asigurări Spaniei asupra faptului că ea va avea un cuvânt de spus în discuţiile privind viitoarea relaţie dintre UE şi Gibraltar.
Chestiunea acestui teritoriu britanic situat la extremitatea sudică a Spaniei a ameninţat desfăşurarea summitului până în ajunul reuniunii.
“Tratatul de retragere”, negociat cu dificultate timp de 17 luni între Londra ÅŸi Bruxelles, mai trebuie de acum ratificat de Parlamentul European ÅŸi în special de Parlamentul britanic înainte de a intra în vigoare.
Însă aprobarea parlamentarilor britanici, care ar urma să voteze în decembrie, este departe de a fi o certitudine.
Declaraţia politică adoptată de liderii din UE face apel la parlamentul britanic să sprijine la rândul său acordul.
“Voi face campanie cu toate forÅ£ele mele pentru a câştiga acest vot (…), pentru binele Marii Britanii ÅŸi pentru întreaga noastră populaÅ£ie”, a promis premierul Theresa May într-o scrisoare deschisă publicată duminică în presa britanică.
“Acum este momentul ca toată lumea să îşi asume responsabilităţile”, a spus Barnier la sosirea la summitul de la Bruxelles, adăugând că “vom rămâne aliaÅ£i, parteneri ÅŸi prieteni” cu Marea Britanie.
La rândul său, Juncker a spus înaintea summitului că a vedea că Marea Britanie părăseÅŸte UE “nu este un moment de jubilare sau de celebrare”, ci este “un moment trist ÅŸi o tragedie”.AGERPRES

Leave A Comment

%d bloggers like this: