Program Zilele Clujului , DUMINICĂ, 20 MAI 2018

Program Zilele Clujului , DUMINICĂ, 20 MAI 2018
► PIAȚA UNIRII
15:00-22:00 Teatru stradal – Compania ”Famous Art” – eveniment susținut de Vodafone Romania

13:00 Regal Folcloric
Soliști: Veta Biriș, Marius Ciprian Pop, Mariana Anghel și Adriana Anghel, Maria Dragomiroiu, Laura Lavric, Traian Jurchelea, Ionuț Fulea și Mariana Deac, Cornelia și Lupu Rednic, Furdui Iancu, Cornel Borza, Sava Negrean, Dumitru Fărcaș, Aurel Tămaș

Ansambluri: Grup vocal-instrumental Speranța, Ansamblul Folcloric Armonia Seniorilor, Ansamblul Folcloric Crăișorul, Orchestra Mazel Tov, Ansamblul Folcloric Zurbolo Cluj-Napoca, Ansamblul Folcloric Românașul, Ansamblul Folcloric Tradiții, Ansamblul Folcloric Cimișarii, Ansamblul Folcloric Dor Transilvan, Ansamblul Folcloric Struguraș, Ansamblul Folcloric Mărțișorul
Acompaniază Orchestra ”Regal Transilvan”

► PIAȚA MUZEULUI
11:00 Croitorașul cel Isteț – Teatru de păpuși / Teatrul PUCK

16:00-21:00 Caricaturi la Cornet (în fața Casa Matei Corvin)

Concerte
19:00 Roje Piano Fantasy
20:00 Swing Electric
21:00 Sound Vectors
22:00 Satellites

► STR. MIHAIL KOGĂLNICEANU
10:00 Aventuri în Regat (adaptare după Frozen)
Organizator: Fabrica de sentimente Golden Party

10:00-22:00 Sesiuni foto inedite „Domni și doamne de altădată”
Organizator: Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

10:00-22:00 Promenada cărților
10:00 Ateliere pentru copii. ”Desenăm, ne jucăm!”
12:00 Ateliere pentru copii ”Să ne împrietenim cu păsările Clujului” / Organizator: Societatea Ornitologică Română, Biroul Teritorial Cluj
17:00 Premierea celor care achiziționează cărți de la Promenada cărților

10:00-22:00 Târgul meșterilor populari și al comunităților internaționale
11:00-16:00 Olărit
11:00-16:00 Pictură pe ceramică
12:00-15:00 Împletituri
Organizator: Asociația Meșterilor Populari Clujeni

11:00 Demonstrații tradiționale ale meștesugarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud
11:00 Demonstrații tradiționale ale mestesugarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova

10:00 – 22:00 Promenada Multiculturalității

11:00-23:00 Festivalul Culinar Internațional
12:00 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud

Scenă Kogălniceanu
18:00-22:30 Seară de folk
Artiști: Cristina Pătrașcu și Duo Mignon, Vlad Vancea, Adriana Andreica și Florin Grec, Ioan Onișor și Alexandra Sidor, Roxana Zăpârțan și Nicu Barna, Magda Puskaș și Rareș Suciu

► STRADA POTAISSA / ZIDUL CETĂȚII
Tabăra Antică
10:00–20:00 Activități specifice în tabăra civilă
12:00 Ritualul de pregătire pentru luptă al armatei Romane
14:00 De la Napouca la Napoca. Istoria unui oraş (partea a II-a)
17:00 Bătălia dintre barbari și romani

Tabăra Medievală
10:00–20:00 Ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie, instrucție recruților, tehnici de mânuirea armelor
10:00 Trezirea la viață a taberi medievale
13:00 Prezentarea tehnicilor de mânuire a armelor medievale
16:00 Tinereţea haiducului Baba-Novac
18:00 Dansuri medievale

Tabăra Istorico-Militară
10:00–21:00 Activității de reconstituire istorico-militară şi prezentarea diverselor tehnici și tactici de epocă
11:00 Prezentare echipament din perioada anului 1918, anul Marii Uniri
15:00 Reconstituirea unei bătălii din primul război mondial dintre trupele române şi cele austro-ungare (partea a II-a)

► CASINO CENTRUL DE CULTURĂ URBANĂ
10.00-18.00 Expoziție de trenuri în miniatură
Asociaţia Clubul Feroviar „Crişana”

► CINEMATOGRAFUL DACIA
11:00 Trolls (2016) – Trolii – Proiecție de film pentru copii
14:00 Storks (2016) – Berzele – Proiecție de film pentru copii
19:00 Spectacol de teatru
Organizator: Trupa de teatru Teatralia

► CINEMATOGRAFUL MĂRĂȘTI
14:00 Spectacol folcloric dedicat Centenarului Marii Uniri
Organizator: Asociația ”De la lume adunate și-napoi la lume date”

► TURNUL CROITORILOR
Serbările medievale din Bastionul Croitorilor
10:00-21:00 Armurieri din Toledo
10:00-21:00 Vernisajul expoziției Aquarelistiri – lucrări în acuarelă
15:30 Şcoală de gastronomie medievală
18:00 Arta ocolirii – spectacol de fabule medievale
18:30 Şcoală de echitație medievală pe cal de lemn
19:00 Un dor de-a fi la fel cu cel ce speră – recital de sonete
19:30 Şcoală de dans medieval
20:00 Cântecele și dansurile lăutei – concert de lăută renascentistă susținut de Constatin LAZĂR
Organizator: Centrul Cultural „Petre Țuțea”

► PARCUL CENTRAL ”SIMION BĂRNUȚIU” (intrarea de la Opera Maghiară)
10:00-18:00 Atelier de gătit sănătos ManagisBio
powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: ManagisBio

10:00-20:00 Fun Zone powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: Outdoor4U

10:00-17:00 Provocare la înălțime alături de Salvamont Salvaspeo

12:00-18:00 Ateliere de creație pentru a confecționa păpuși în port tradițional / Organizator: Fabrica de sentimente Golden Party

Servicii ale Bibliotecii mobile
11:00 Recunoașteți personajul
16:00 Clujul de altădată
18:00 Poveștile Marii Uniri
* Gânduri despre Marea Unire – vizitatorii sunt invitați să scrie câteva gânduri despre Marea Unire
Organizator: Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

Intrarea dinspre Aleea Stadion
10:00 Insecte utile în biomonitorizarea mediului. Apicultură urbană
11:00 Expoziție exotică în terarii: șarpe boa, piton, tarantule, scorpioni / Organizator: USAMV

Zona Casino
11:00-13:00 și 17:00-20:00 Caricaturi la cornet

În spatele Casinoului
10:00-19:00 Program de echitație pentru copii

Foișor
16:00 Workshop “Prietenii lui Puck” – atelier de creație păpuși

17:00 Invazia marionetelor – moment artistic
Organizator: Teatrul Puck

Asociația Dog Assist
10:00-12:00 Campanie de informare
16:00-19:00 Jocuri și ateliere asistate de câini „Pawsitive Time”

► BULEVARDUL EROILOR
16:00-21:00 Caricaturi la cornet

► REACTOR DE CREAȚIE ȘI EXPERIMENT
19:00 În viitorul apropiat | #Teendays Sinopsis

► SALA POLIVALENTĂ
10:00 Code4Cluj | Hackathon
Organizator: Endava

18.00 Prezentare proiecte Hackathon
Decernarea premiilor

► TURURI GHIDATE
Clujul de ieri și de azi, centenar multicultural
Plecare la ora 17:00 de la Centrul de Informare Turistică (B-dul Eroilor nr. 6-8)

Cluj-Napoca – The Treasure City (tur ghidat în limba engleză)
Plecare la ora 18:00 Centrul de Informare Turistică

► LA TERENURI MĂNĂȘTUR
12:00-20:00 Ateliere pentru copii
Jocuri și activități sportive
Prim-ajutor pentru cei mari și cei mici
Eu și prietenul meu, câinele! – Asociația pentru protejarea animalelor NUCA
Să cunoaștem Cercetașii!

17:00-19:00 Masă rotundă cu Vecinii
Risipa alimentară în gospodăria noastră: Discuții și Masă cu vecinii și cu Food Waste Combat
Părinte în cartier, provocări cotidiene: Dezbatere dedicată părinților cu copii mici sau foarte mici

15:00-18:00 Tur sonor și lansarea Ghidului Sonor al Mănășturului
Atelierele pentru liceeni #SPUNECEVREI2 împreună cu artistul Lorand Maxim punct de întâlnire – Cinema Dacia

► PARCUL CETĂȚUIE
Concerte
14:00-15:30 Slim Rocka
15:30-17:00 S-T-Phan
17:00-18:30 Le Minion
18.30-19.30 MedStrings Orchestra
19:30-20:30 Via daca
20:30-21:30 Ansamblul Folcloric Studențesc “Românașul” al Universității Tehnice din Cluj-Napoca
vs Concrete Rockers
21.30-23:00 Jurjak

► CERCUL CULTURAL ITALIAN
10.00-13.00 și 16.00-20.00 Expoziție de fotografie italiană Flash în România

► STR. GEORGES CLEMENCEAU
Art Street
Organizator: Asociația Fapte

► FELEAC
Clujul pedalează – Banca Transilvania Trail Running & UCI MTB Marathon (ediția a VII-a)


Leave A Comment

%d bloggers like this: