Program Zilele Clujului,SÂMBĂTĂ, 19 MAI

May 19, 2018
350 Views

Program Zilele Clujului,SÂMBĂTĂ, 19 MAI

► PIAȚA UNIRII
10:00-12:00 Zumbathon caritabil WE ARE THE ONE – luptăm pentru viață
Asociația pentru Solidaritate și Empatie “Delia Grădinaru” și Comunitatea instructorilor de Zumba din Cluj Napoca

12:00 Spectacol brazilian cu influențe românești
DeaBanto Events and Entertainment

15:00-22:00 Teatru stradal – Compania ”Famous Art” – Eveniment susținut de Vodafone Romania

16:00 Parada Zilelor Clujului

Seară de muzică clasică – Eveniment susținut de NTT Data Romania
19:00 CLUJ IN THE GROOVE with Bigg Dimm a’Band – Academia de muzică „Gheorghe Dima”
20:00 Corul şi Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
21:30 Gala Operelor Clujene – Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară din Cluj

22:45 Spectacol de artificii

► PIAȚA MUZEULUI
11:00 ”Țara lui Împreună” de Ovidiu Pecican (Teatru de păpuși – Teatrul Puck)
16:00-21:00 Caricaturi la cornet (în fața Casa Matei Corvin)

Concerte
19:00 REV aka Andrei
20:00 IV-IN (Lorand Marton)
21:00 Carkeys
22:00 DJ ZO și Mc Vapor

► STR. MIHAIL KOGĂLNICEANU
10:00 Gașca Prieteniei (adaptare după Clubul lui Mickey)
Fabrica de sentimente Golden Party

10:00-22:00 Promenada cărților
Ateliere pentru copii – ”Desenăm, ne jucăm” / ”Să ne împrietenim cu păsările Clujului”

10:00-22:00 Promenada Multiculturalității

11:00-23:00 Festivalul Culinar Internațional

12:00 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud
14:00 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova
15:00-18:00 Concurs Selgros Romania

10:00-22:00 Târgul meșterilor populari și al comunităților internaționale
Ateliere demonstrative ale meșterilor populari
12:00-18:00 Olărit
12:00-18:00 Pictură pe ceramică
11:00-18:00 Război de țesut
11:00-18:00 Împletituri – Cusut
11:00-17:00 Tricotat
Organizator: Asociația Meșterilor Populari Clujeni

11:00 Demonstrații tradiționale meștesugarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud
11:00 Demonstrații tradiționale ale mestesugarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova

10:00 – 22:00 Sesiuni foto inedite „Domni și doamne de altădată”

Scenă Kogălniceanu
18:00 Spectacol de cântece şi dansuri ale comunităților moldovene
18:30 Spectacol de cântece şi dansuri ale comunităților latino-americane
19:30 Spectacol de cântece şi dansuri ale comunităților orientale (LADO – filiala Cluj)
20:00 Spectacol de muzică turcească clasică și tradițională (Institutul de Turcologie și Studii Central-Asiatice)
21:00 Voltaj Academy
22:00 The Beat

► STRADA POTAISSA / ZIDUL CETĂȚII
Tabăra Antică
10:00-21:00 Activități specifice în tabăra civilă – ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie
Activități specifice în tabăra militară – Inspecția trupelor de către legatus legionis, curățare și întreținere echipamente, instrucția recruțiilor, antrenamente cu arcul, sulița
16:00 – De la Napouca la Napoca. Istoria unui oraş ( partea I-a)
19:00 – Lupte de gladiatori

Tabăra Medievală
10:00–21:00 Ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie și fierărie; instrucție recruților, tehnici de mânuirea armelor, atelier de confecționare măști
10:00 Trezirea la viață a taberei medievale
12:00 Școala medievală de instrucție a scutierilor
13:00 Muzica și dansurile medievale
14:00 Legenda Judelui Linczig care salvează Clujul de turci
19:30 Turnir medieval

Tabăra Istorico-Militară
10:00-21:00 Activități de reconstituire istorico-militară şi prezentarea diverselor tehnici și tactici de epocă
11:00 Prezentare echipament din anul 1917, anul marilor bătălii Mărășești, Mărăști și Oituz
15:00 Reconstituirea unei bătălii din primul război mondial dintre trupele române şi cele austro-ungare (partea I-a)
18:30 Prezentarea detașamentului de cavalerie

► CASINO CENTRUL DE CULTURĂ URBANĂ
10:00-24:00 Expoziție de trenuri în miniatură
Asociaţia Clubul Feroviar „Crişana”

► CINEMATOGRAFUL DACIA (Sala mare)
11:00 Anotimpurile – Spectacol de teatru pentru copii
Organizator: Asociația AnimaArt
14:00 WALL·E (2008) – Proiecție de film pentru copii
19:00 Im Krieg – Der 1. Weltkrieg in 3D/ Primul Război Mondial în 3D – Film documentar
Organizator: Centrul Cultural German

► CINEMATOGRAFUL MĂRĂȘTI
11:00 Vaiana (2016) – Proiecție de film pentru copii
12:00 Lumea vrăjitorilor – Spectacol de magie
Organizator: Fantasmagia
17:30 Rio (2011) – Proiecție de film pentru copii

► TURNUL CROITORILOR
10:00 – 21:00 Serbările Medievale de la Bastionul Croitorilor

11:00 Ringelspiel – caruselul păpușilor – spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale
15:00 Şcoală de dans medieval
15:30 Şcoală de gastronomie medievală
16:00 ”Nebunul care vinde-nțelepciune” de La Fontaine –
spectacol de fabule medievale
18:00 ”Spre acel tărâm stingher” – recital de sonete
19:30 Şcoală de dans medieval
20:00 Încheierea celei de-a doua zile a Serbărilor Medievale de la Bastionul Croitorilor
Organizator: Centrul Cultural „Petre Țuțea”

19:00 Schimb de gardă medievală
21:00 Schimb de gardă medievală
23:30 Fire Dreams – spectacol de jonglerii cu focul
21:00–01:00 Noaptea Europeană a Muzeelor în Bastionul Croitorilor
Organizator: Centrul Cultural „Petre Țuțea”

► PARCUL CENTRAL ”SIMION BĂRNUȚIU” (intrarea de la Opera Maghiară)
ARTdealul – Activități pentru tineri și adolescenți
11:00 Yoga în familie
15:00 Picnic
15:00 Atelier de mindfulness
16:00 Eye Contact Experiment
18:00 ARTdealul Speack Up
20:00 Concerte în aer liber

10:00-18:00 Atelier de gătit sănătos ManagisBio
powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: ManagisBio

Servicii ale Bibliotecii mobile
11:00 Concurs de rime dedicat tuturor vârstelor
15:00 Biblioteca Vie: Copilăria de după Marea Unire
16:00 Păpuși tricolore: Atelier de lucru manual pentru întreaga familie
18:00 Poveștile Marii Uniri
*Gânduri despre Marea Unire – vizitatorii sunt invitați să scrie câteva gânduri despre Marea Unire Organizator: Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

10:00 – 20:00 Fun Zone powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: Outdoor4U

10:00 – 20:00 Provocare la înălțime alături de Salvamont Salvaspeo

09:00 Mașini retro în Parcul Central – expoziție
Coordonatori: Ucu Bodiceanu, Mihály Dezső
Organizatori: Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Classic Car Cluj

Foișor Parcul Central
17:00 Muzicanții din Bremen – teatru de păpuși
Organizator: Asociația AnimaArt

10:00 Insecte utile în biomonitorizarea mediului. Apicultură urbană – stup de observație
11:00 Expoziție exotică în terarii: șarpe boa, piton, tarantule, scorpioni
Organizator: USAMV

Zona Casino
11:00-13:00 și 17:00-20:00 Caricaturi la cornet

În spatele Casinoului
10:00-21:00 Program de echitație pentru copii

► BULEVARDUL EROILOR
CivicArt – Cluj 100
12:00 Experiment plastic interactiv stradal
Liceul de Arte Vizuale „Romul Ladea”

12:30 Roda de Capoeira
Asociația Aserom Brazil, condusă de Contramestre Banto Dos Santos

16:00-21:00 Caricaturi la cornet

► PĂDUREA HOIA BACIU
21:30 The Hoia-Baciu Forest – Truth or Legend?
Proiecție de film în pădure

Parcul Etnografic „Romulus Vuia”
18:00-01:00 Expoziție de etnografie romă, târg de meșteșugari
Organizator CCC și Centrul Național de Cultură a Romilor

19:00-22:00 Joc de evadare „Escape the haunted forest”
Înscrieri și informații pe pagina de Facebook „The Dungeon” sau la nr. de telefon 0768.247.525 The Dungeon

►TURURI GHIDATE
Clujul-începuturi
Plecare la ora 11.00 din Piața Muzeului / Organizator Asociația Vechiul Cluj

Povești de dragoste clujene
Plecare la ora 17:00 de la Centrul de Informare Turistică (B-dul Eroilor nr. 6-8)

Cluj-Napoca – The Treasure City (tur ghidat în limba engleză)
Plecare la ora 18:00 de la Centrul de Informare Turistică
Organizator: Cluj Guided Tours

► H33 SOCIAL INNOVATION HUB (str. Horea 33)
12:00-20:00 Târg și petrecere
Activități pentru copii, mâncăruri tradiționale, avanpremieră etape următoare, lounge, degustări

► CENTRUL CULTURAL ITALIAN
10:00-13:00 și 16:00-20:00 Expoziție de fotografie italiană Flash în România

► LA TERENURI – CINEMA DACIA
12:00-18:00 Ateliere pentru copii cu Firul Ariadnei
Aleea terapeutică
Ateliere pentru liceeni: SexEd
Ateliere de peisagistică: grădini verticale
Târg de bunătăți locale
Piața plantelor libere
Mai știm să croșetăm? – Expoziție de mileuri
Jocuri și activități sportive

Aleea de legătură cu Cinema Dacia
17:00-19:30 Ateliere. Expoziții. Prezentări. Dezbateri.

La terenuri
Concerte
20:00-23:00 Open Stage (Ai talent? Hai pe scenă!)
Ansamblul vocal „Zestrea Ardealului”
Hip Hop de Mănăștur: Rone Damasc, Velea, Saturn, Bia Botezatu, Drumul Văii Crețe

► PARCUL CETĂȚUIE
Concerte
14:00-15:30 Aldaris
15:30-17:00 Electroclown
17:00-18:30 Massive Fluo
18.30-19.30 Florin Stefan
19:30-20:30 Hanu cu Braga
20:30-21:30 Infusion
21.30-23:00 Danaga

► STR. IULIU MANIU
21:00 Midnight Snack – eveniment susținut de Vodafone

► SALA POLIVALENTĂ
10:00 Code4Cluj | Hackathon
Organizator: Endava

Platoul pietonal dintre Cluj Arena și Sala Polivalentă
08:00-22:00 World Class Fitness Festival
Organizator: World Class Cluj-Napoca

► STR. GEORGES CLEMENCEAU
16:00-22:00 ArtStreet
Organizator: Fapte și Farmec

► CINEMATOGRAFUL VICTORIA
17:00-18:30 Taikon – film documentar, Suedia 2015
Organizator CCC și Centrul Național de Cultură a Romilor
intrare liberă

► TEATRUL NAȚIONAL (Studio Euphorion)
19:00-21:30 ”Marea rușine” – spectacol de teatru
O producție a Centrului Național de Cultură a Romilor-Romano Kher, Teatrul Excelsior

► REACTOR DE CREAȚIE ȘI EXPERIMENT
19:00 One day | #Teendays Sinopsis
Trupa TheSnoop Baia Mare

► FELEAC
Clujul pedalează – Banca Transilvania Trail Running & UCI MTB Marathon (ediția a VII-a)

► MUZEUL NAȚIONAL DE ISTORIE A TRANSILVANIEI
19:00-24:00 Noaptea muzeelor

► MUZEUL DE ARTĂ
BeerHype Festival – bere artizanală, muzici bune, oameni faini

► GALERIA WINCON (str. Dragalina nr. 93)
Pripyat – vernisaj expoziție / Organizator Photo România

Leave A Comment

%d bloggers like this: