Program Zilele Clujului 2018, VINERI, 18 MAI


► PIAȚA UNIRII
15:00-22:00 Teatru stradal – Compania ”Famous Art” – Eveniment susținut de Vodafone Romania
18:00 Rapsodia Copiilor – Eveniment susținut de NTT Data Romania

Concerte
18:30 Antonia
19:30 Compact B
20:30 The Motans
21:30 Voltaj

22:50 Spectacol proiecție video mapping – cu sprijinul AROBS Transilvania Software, de 20 de ani în Cluj-Napoca

► PIAȚA MUZEULUI
16:00-21:00 Caricaturi la cornet (în fața Casei Matei Corvin)

Concerte
19:00 Two to tango
20:00 Sorina Noroc & Daniela Donică
21:00 Mariș Rareș
22:00 Cobzality

► STR. MIHAIL KOGĂLNICEANU
10:00-22:00 Promenada cărților

Activități:
12:00 Ateliere pentru copii: ”Desenăm, ne jucăm!” / ”Să ne împrietenim cu păsările Clujului”
Organizator: Societatea Ornitologică Română, Biroul Teritorial Cluj
10:00-22:00 Promenada Multiculturalității
11:00-23:00 Festivalul Culinar Internațional
17:00 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud
17:20 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova

10:00-22:00 Târgul meșterilor populari și al comunităților internaționale
Ateliere demonstrative ale meșterilor populari – Asociația Meșterilor Populari Clujeni
11:00-15:00 și 17:00-19:00 Olărit
11:00-15:00 și 17:00-19:00 Pictură pe ceramică
12:00-17:00 Război de țesut
11:00-14:00 și 17:00-19:00 Împletituri
11:00-14:00 și 17:00-19:00 Cusut
12:00-18:00 Tricotat

12:00 Spectacol susținut de grupul de tulnicărese din Câmpeni

11:00 Demonstrații tradiționale meștesugarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud
11:00 Demonstrații tradiționale ale mestesugarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova

10:00-22:00 Sesiuni foto inedite „Domni și doamne de altădată”
Organizator: Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

Concerte la scenă
18:00 Folclor: Mariana Sfechiș, Amalia Chiper, Andreea Ciupe, Silviu Popa, Maria Golban Șomlea, Lucia Potra
Acompaniați de Orchestra „Regal Transilvan”
20:00 Armonia Music
21:00 Rock Academy
22:00 The Remakers

► STRADA POTAISSA / ZIDUL CETĂȚII
17:00 Deschiderea Taberei Istorico-Militare și prezentarea detașamentelor de infanterie: român și german – Asociaţia Tradiţii Ostăşeşti

18:00 Deschiderea Taberei Istorice și prezentarea trupelor de reînscenare istorică antice și medievale prezente – Terra Dacica Aeterna, Paladinii de Terra Medies, Armata Neagra a lui Matia Corvin şi Terra Ultrasilvania

19:00 Exemplificări de diverse tehnici și tactici de epocă (tabăra istorico-militară)

20:00 Prezentarea armamentului medieval

► CASINO CENTRUL DE CULTURĂ URBANĂ
18:00 Dans pentru Viață – Zumba pe muzică populară românească cu Andrei Oșanu
Organizator: Asociația ReDescoperă Fericirea

Tango Argentinian
19:00–20:30 Curs de inițiere în tango argentinian cu Compania de Tango Cluj (gratuit)
20:30-21:30 Concert live Illegal Tango
21:30-23:00 Milonga Corazon de Cluj
Organizator: Compania de Tango Cluj

► CINEMATOGRAFUL DACIA (Sala Mare)
11:00 The Boss Baby (2017) – Cine-i şef acasă?
Proiecție de film pentru copii

14:00 The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water (2015) – SpongeBob: Aventuri pe uscat
Proiecție de film pentru copii

19:00 ”O sărbătoare princiară” de Theodor Mazilu – spectacol de teatru / Organizator: Trupa de teatru Teatralia

► CINEMATOGRAFUL DACIA – ALEEA DE LEGĂTURĂ CU ZONA LA TERENURI
17:00-21:00 Ateliere pentru copii cu Firul Ariadnei
Ateliere pentru liceeni: SexEd
Ateliere de grafitti cu Kero Zen, Raw Cocu și liceeni din cartier
Ateliere pentru cetățeni activi
Organizator: Biblioteca Mobilă & Colectiv A

► CINEMATOGRAFUL MĂRĂȘTI
11:00 Khumba (2013)
Proiecție de film pentru copii

14:30 Aventuri în Zambezia (2012)
Proiecție de film pentru copii

► TURNUL CROITORILOR
10:00-21:00 Serbările Medievale de la Bastionul Croitorilor

11:00 Palatul Fermecat – spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale
11:30 Atelier de confecționare de păpuşi tradiţionale
15:00 Armurieri din Toledo
15:10-15:40 Şcoală de scrimă medievală
15:30-17:30 Şcoală de gastronomie medievală
16:00 ”Dreptatea leului” de La Fontaine – spectacol de fabule medievale
17:00 Vernisajul expoziției Aquarelistiri
17:30 ”Un regat pentru un cal…” – recital de poezie
18:00 Atelier de confecţionare de măşti și costume de carnaval medieval săsesc
19:30 Din cronici vechi – recital de sonete shakespeariene
20:00 Şcoală de dans medieval

► PARCUL CENTRAL ”SIMION BĂRNUȚIU”
Zona de la intrarea dinspre Opera Maghiară
16:00-23:00 ARTdealul – Activități pentru tineri și adolescenți

16:00 Pictură liberă și Atelier de colorat
17:00 Atelier de origami
17:00 Interacțiune cu animalele (timp de două ore)
17:00 Atelier de modelare cu plastilină
18:00 Magie, teatru de păpuși și mascote
18:00 Tatuaje cu sclipici
21:15 Proiecție de film în aer liber

Zona de aventură
12:00-19:00 Provocare la înălțime alături de Salvamont Salvaspeo

14:00-20:00 Fun Zone powered by AROBS Transilvania Software
Panou escaladă, sumo, tir cu arcul, pod indian, plasă escaladă, turn de lăzi, teren de fotbal gonflabil, caiac-canoe pe lacul Chios, piste minigolf, escape room
Organizator: Outdoor4You

Servicii ale Bibliotecii mobile
17:00 Atelier de confecționat coronițe, cocarde tricolore
18:00 Poveștile Marii Uniri – ora poveștilor pentru cei mici
* Gânduri despre Marea Unire – vizitatorii sunt invitați să scrie câteva gânduri despre Marea Unire
Organizator: Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

Zona Casino
16:00-21:00 Caricaturi la cornet

În spatele Casinoului
16:00-21:30 Program de echitație pentru copii

► BULEVARDUL EROILOR
CivicArt – Cluj 100
12:00 Experiment plastic interactiv stradal – Liceul de Arte Vizuale „Romul Ladea”
16:00-21:00 Caricaturi la cornet

► REACTOR DE CREAȚIE ȘI EXPERIMENT
19:00 Planeta manipulare S01 | #Teendays Sinopsis

► PĂDUREA HOIA BACIU
21:30 The Hoia-Baciu Forest – Truth or Legend? – Proiecție de film în pădure

Parcul Etnografic „Romulus Vuia”
19:00-22:00 Joc de evadare „Escape the haunted forest”
Înscrieri și informații pe pagina de Facebook „The Dungeon” sau la nr. de telefon 0768.247.525 The Dungeon

Strada Alexandru Donici
19:00-22:00 Tur ghidat Pădurea Hoia-Baciu

► TURURI GHIDATE
Legendele Clujului
Plecare la ora 17:00 de la Centrul de Informare Turistică (B-dul Eroilor nr. 6-8)

Cluj-Napoca – The Treasure City (tur ghidat în limba engleză)
Plecare la ora 18:00 de la Centrul de Informare Turistică

Tur ghidat ornitologic în Cimitirul Central
Plecare la ora 13:00 și ora 18:00 de la Promenada cărților de pe Str. Mihail Kogălniceanu

► H33 SOCIAL INNOVATION HUB (str. Horea 33)
17:00-19:00 Prezentare Comunități. Etnii. Cartiere. Meșteșugari. Hobby-uri etc.
Biblioteca Austria „Bernhard Stillfried” – 15 ani la UBB
Eveniment aniversar
19:00 „Chucks” – lectură fragmente, autoarea Cornelia Travnicek
20:00 „Chucks”- proiecție film (în limba germană, cu subtitrare în engleză)

► SALA RADIO
12:00 Aviația României în războiul de reîntregire
Colocviu și expoziție
Organizator: Institutul Francez Cluj-Napoca și Asociaţia Română pentru Propaganda şi Istoria Aeronauticii – filiala Cluj

► BRITISH COUNCIL
9:00-16:00 Concursuri și prezentări ale centrului și ale activității British Council Romania

► SALA POLIVALENTĂ
16:00 Code4Cluj | Hackathon
Organizator: Endava

► CENTRUL CULTURAL ITALIAN
10:00-13:00 și 16:00-20:00 Expoziție de fotografie italiană Flash în România

18:00 Limbajul modei – Conferință

► PALATUL URANIA
18:00 Seară culturală slavă
Expoziție de pictură pe teme rusești
Organizator: Centrul Cultural Rus

► MUZEUL ETNOGRAFIC AL TRANSILVANIEI
10:00-20:00 Expoziție de pictură Ebru
Origami cu coli pictate Ebru
Pictură otomană de tăvițe
Organizator: Institutul de Turcologie și Studii Central-Asiatice și Colegiul Național Emil Racoviță

► CASA VEGA (în incinta Teatrului Național)
19:00 Poveștile centenare ale Clujului: Opera Română și Teatrul Național

► BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ ”OCTAVIAN GOGA” (în foaier)
12:00 Scriitori români şi Clujul Marii Uniri
Expoziţie de carte şi conferinţă, în parteneriat cu Uniunea Scriitorilor Filiala Cluj și UBB Cluj

► MUZEUL DE ARTĂ
Beer Hype Festival – bere artizanală, muzică bună, oameni faini

Leave A Comment

%d bloggers like this: